Krycie dachów trzciną

Koncepcja na krycie dachów trzciną opracowana została już kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Od tamtej pory same jej założenia zmieniły się niewiele. Modyfikacji uległy natomiast materiały pomocnicze. Powstało także wiele kreatywnych rozwiązań w zakresie wykonania poszczególnych detali. Szczegółowych sposobów na wykonanie strzechy jest zatem tyle, ile obiektów nią pokrywanych. Sporo leży w intencji wykonawcy. Niezmienne są wyłącznie pewne podstawowe założenia, na których to skupimy się w niniejszym artykule.

Kluczowy przy budowie strzechowej połaci jest kąt spadku dachu. Powinien on wynosić nie mniej niż 40°. Taka konstrukcja pozwala na naturalny odpływ opadów atmosferycznych, a tym samym zapewnia wydłużoną trwałość strzechy.

Montaż trzciny to zasadniczo ułożenie jej wiązek, rozcięcie ich i równomierne, precyzyjne rozścielenie oraz przymocowanie do podłoża. Obecnie trzcina przytwierdzana jest na ogół za pomocą druta chromoniklowego- odpornego na korozję i ogień.

Średnia grubość trzcinowej strzechy wynosić powinna 28- 35 centymetrów. Taki metraż trzciny charakteryzuje się słuszną wagą- metr kwadratowy to od 50 do 75 kilogramów. Należy mieć to na uwadze już na etapie tworzenia konstrukcji dachu.

Czołowe znaczenie ma należyte ułożenie pierwszej- dolnej warstwy strzechy. To ona określa profil i grubość warstw kolejnych. Ostatnia warstwa trzciny stanowi każdorazowo podłoże pod kalenicę, która wykonana może być nie tylko z trzciny, ale również wrzosu, elementów miedzianych, czy ceramicznych itp.

Konstrukcja dachu trzcinowego, niezależnie od szczegółowych rozwiązań eksploatowanych do jego budowy, zgodna powinna być z Polskimi Normami projektowania i obliczania konstrukcji.

Tags: , , , ,

Top