Okna dachowe

Chyba tylko ten, kto miał okazję wybierać okna dla swojego dachu, zdaje sobie sprawę ile rodzajów okien oferuje współczesny rynek. Różnią się one zarówno wielkością, kształtem, estetyką, jak i materiałem, z którego zostały wykonane, systemem otwierania i zamykania oraz oczywiście jakością i ceną. Poniżej przedstawiamy najpowszechniejsze rodzaje okien, w które wyposażyć można dachy z trzciny, dachy ze słomy, dachy z wióra osikowego oraz pozostałe dachy naturalne i nienaturalne.

Okna połaciowe

  • Okna obrotowe – popularny model okien połaciowych. Prostokątne, na ogół niewielkie z zawiasem pośrodku (wysokości) konstrukcji. Otwierane za pomocą klamki ukrycie dachów trzciną, strzecha cena, dachy z trzciny, dachy z wióra osikowego, dachy ze słomymieszczonej na dole (najczęściej), bądź na górze okna. Łatwe w myciu – po maksymalnym otwarciu okna szybka zewnętrza jest łatwo dostępna z wnętrza budynku, co jednak grozi uderzeniem.
  • Okna uchylno – obrotowe – ten rodzaj okien połaciowych również cieszy się niemalejącą popularnością. Poza możliwościami, które dają okna obrotowe, okna uchylno – obrotowe posiadają dodatkową funkcję. Osie obrotu zamontowane w górnej krawędzi ramy, pozwalają na otwarcie całości okna ku górze. Zapewnia to oszczędność przestrzeni i podwyższone bezpieczeństwo (tak otwarte okno nie powoduje ryzyka uderzenia, w przeciwieństwie do okien obrotowych).
  • Okna wysokoosiowe – oś obrotu tych okien umieszczona jest na ¾ wysokości ościeżnicy, dzięki czemu, po otwarciu nie istnieje ryzyko uderzenia o wystający fragment okna, który mieści się w grubości połaci dachowej.
  • Okna kolankowe – okno kolankowe montuje się w pionowej ścianie poddasza, stanowi ono bezpośrednie przedłużenie okna połaciowego. Okna kolankowe są zwykle niewielkich rozmiarów. Otwierać się mogą w różny sposób: standardowo na bok, w górę lub w dół. Dzięki montażowi tego typu okien do pomieszczenia dociera istotnie więcej światła.krycie dachów trzciną, strzecha cena, dachy z trzciny, dachy z wióra osikowego, dachy ze słomy
  • Okna wyłazowe – stanowiąc połączenie okna połaciowego z wyłazem dachowym pełnią dwie ważne funkcje jednocześnie – doświetlają i zapewniają bezpieczne wyjście na dach. Otwierane są na bok. Przed przypadkowym zamknięciem chronią je specjalne siłowniki.
  • Okna balkonowe – duże okna połaciowe składające się z dwóch części: górnej otwierającej się uchylnie do góry oraz dolnej uchylanej do przodu. Tak otwarte okno przypomina balkon, stąd też nazwa. Okna balkonowe to dosyć nowoczesne rozwiązanie, organizują przestrzeń w bardzo przemyślany sposób, zapewniając jednocześnie dużą ilość światła w pomieszczeniu.

Lukarny

  • Lukarny to pionowe okna umieszczane w nadbudówce dachu. Poza funkcją praktyczną lukarny posiadają także swoiste walory estetyczne. Stanowią ważny akcent ozdobny dla dachu jak i całego budynku. Lukarny najlepiej sprawdzają się w przypadku dachów stromych (kąt nachylenia połaci powyżej 45°) i wysokich ścianek kolankowych. W lukarnie zamontować można dowolny rodzaj okna fasadowego – prostokątne, kwadratowe, trójkątne, okrągłe, trapezowe, bądź szczególnie popularne w przypadku strzechy – wole oko.krycie dachów trzciną, strzecha cena, dachy z trzciny, dachy z wióra osikowego, dachy ze słomykrycie dachów trzciną, strzecha cena, dachy z trzciny, dachy z wióra osikowego, dachy ze słomykrycie dachów trzciną, strzecha cena, dachy z trzciny, dachy z wióra osikowego, dachy ze słomy

Tags: , , , ,

Top