Impregnacja

Dach z trzciny oprócz tego, że posiada wiele zalet (m.in. dobrze izoluje akustycznie, tworzy specyficzny mikroklimat, jest zdrowy i efektownie wygląda) nie wymaga szczególnej konserwacji. Trwałość pokrycia trzcinowego szacuje się na ok 50 lat (tyle ile posiada trwałości dach pokryty zwykłą dachówką ceramiczną lub ocynkowaną blachą),  a przez ten czas wymaga ono oczyszczania z liści, gałęzi lub porastającego  mchu, przede wszystkim w miejscach szczególnie narażonych na działania czynników atmosferycznych, zacienionych, jak nisze czy okapy.

Właściwie jedynym problem jest łatwopalność trzciny, ale tu z pomocą przychodzą specjalistyczne preparaty, które skutecznie impregnują pokrycie trzcinowe przed ogniem.

Firma Strzechart  specjalizuje się w impregnacji dachów z trzciny. Tego typu pokrycia impregnujemy przeciwogniowo preparatem Flamex Strzecha, natomiast aby zabezpieczyć strzechę przed mchami stosujemy i polecamy preparat Biomos.

IMPREGNACJA PRZECIWOGNIOWA DACHÓW Z TRZCINY

Doświadczenie zdobyte na przestrzeni wielu lat działalności naszej firmy niesie za sobą styczność pracy z różnymi preparatami przeciwogniowymi.  Dla dachów z trzciny polecamy impregnat o nazwie Flamex Strzecha. Jest to jedyny tego typu środek posiadający dopuszczenie do obrotu zgodnie z polskimi przepisami prawa budowlanego, co zostało potwierdzone wydaniem odpowiedniej Aprobaty Technicznej ITB AT-15-8647/2011. Należy nadmienić, iż uzyskanie takich dokumentów dla wyrobów ogniochronnych stosowanych w budownictwie jest w Polsce obowiązkowe. Wymóg ten dotyczy wszystkich ogniochronnych środków do drewna i trzciny dostępnych na rynku. Skuteczność w zakresie ochrony przed ogniem została potwierdzona uzyskaniem klasy reakcji na ogień dla pokryć dachowych Broof (T1). Tym samym dachy z trzciny o grubości co najmniej 20 cm zaimpregnowane impregnatem Flamex Strzecha i zamontowane na konstrukcji o nachyleniu co najmniej 20° spełniają warunki pokrycia dachu nierozprzestrzeniającego ognia NRO.

Impregnat przeciwogniowy Flamex Strzecha jest wodorozcieńczalny (w proporcji 1:1), gotowy do użycia bezpośrednio po przygotowaniu. Impregnat Flamex Strzecha nanosi się  przez dwukrotny natrysk wysokociśnieniowym agregatem przy czym drugą warstwę należy nakładać po wyschnięciu pierwszej. Nie należy stosować preparatu w temperaturach niższych niż +10°C. W praktyce impregnację dachów z trzciny wykonuje się w ciepłe dni przy niskiej wilgotności powietrza.

Prawidłowo nałożony impregnat Flamex Strzecha po wyschnięciu tworzy wodoodporną powłokę, która dodatkowo zmniejsza nasiąkliwość trzciny, co w praktyce zapobiega jej gniciu i erozji. Taki dach znacznie wolniej się starzeje, zachowuje jednolity, jasny kolor i jest bezpieczny dla mieszkańców. Impregnat po wyschnięciu ma powłokę bezbarwną, głęboko wnika w trzcinę jest odporny na działanie wody przez co zwiększa odporność pokrycia na działanie wody, kwasów i  promieniowanie UV, znacząco spowalniając procesy starzeniowe trzciny oraz rozkład wierzchniej warstwy  strzechy. Istotne jest to, że pokrycie impregnatem nie obniża w żaden sposób walorów estetycznych strzechy, gdyż wygląd dachu z trzciny pozostaje bez zmian. Na podstawie przeprowadzonych badań klimatyczno- starzeniowych w ITB trwałość powłoki i jej własności ochronne potwierdziły skuteczność ochrony przed ogniem w okresie 5 lat użytkowania .Warto zaznaczyć, że wśród realizacji zleceń poprzez firmę Strzechart, żaden z dachów zaimpregnowanych preparatem Flamex Strzecha nie uległ spaleniu .

IMPREGNACJA PRZECIW MCHOM

Ten rodzaj impregnacji jest powszechnie stosowany np. w Holandii, gdzie dachy trzcinowe są stale narażone na porastanie mchem. Polski klimat w znacznie mniejszym stopniu sprzyja temu zjawisku, tym niemniej również w naszym kraju występuje problem mchu na dachach z trzciny lub słomy- szczególnie tych zlokalizowanych na terenie bagiennym, zalesionym.

Mech na trzcinowym poszyciu nie tylko wpływa na wygląd zewnętrzny dachu. Utrzymując wilgoć, mech w krótkim czasie (kilka lat) może znacznie uszkodzić strzechę, co rodzi konieczność napraw.

Nasza firma strzechart w celu impregnacji dachu trzcinowego przeciw mchom stosuje i poleca preparat Biomos. Również ten środek jest wodorozcieńczalnym koncentratem. Pozwala on usuwać mech oraz zapobiegać jego ponownemu porostowi. Biomos, skutecznie likwiduje wszelkie mchy, porosty, algi przy czym nie wpływa na wygląd strzechy. Jest szybki w działaniu.

Warto zadbać o odpowiednią impregnację dachu z trzciny, gdyż może ona okazać się czynnikiem decydującym o jego żywotności. Podczas zlecenia impregnacji strzechy jest możliwość dokonania drobnych napraw dachu.

Impregnacja dachów z trzciny

Impregnacja dachów z trzciny

Firma Strzechart stosuje dwa podstawowe rodzaje impregnacji, która zabezpiecza dachy z trzciny. Dachy są zabezpieczane przeciw pożarom i przeciw mchom. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu specjaliści Strzechart wybrali dwa najlepsze środki, do impregnacji trzciny- preparat przeciwogniowy o nazwie Flamex i środek Biomos przeciw mchom.  Odpowiednia impregnacja zapewni dachom z trzciny piękny wygląd i odpowiednią żywotność, a także […]

Czytaj dalej →

Dachy z trzciny- rodzaje impregnacji

Dachy z trzciny- rodzaje impregnacji

Dogłębne doświadczenie pozwala firmie Strzechart wybierać najskuteczniejsze środki zabezpieczające dachy z trzciny. Obecnie nasze przedsiębiorstwo praktykuje dwa podstawowe rodzaje impregnacji strzechy:   IMPREGNACJA PRZECIW POŻAROM Na przestrzeni wielu lat działalności specjaliści Strzechart mieli styczność z różnymi preparatami przeciwogniowymi. Za optymalny dla trzcinowego poszycia uznany został impregnat o nazwie Flamex Strzecha. Jest to koncentrat wodorozcieńczalny (w […]

Czytaj dalej →

Impregnacja dachów z trzciny

Impregnacja dachów z trzciny

Hotelarnia w Puszczykowie. Realizacja z roku 2010.        

Czytaj dalej →

Top