Pokój na poddaszu

Niezwykły i oryginalny – pokój na poddaszu to jeden z powodów, dla których warto jest zainwestować w solidny dach.

Jeśli na myśli mamy dachy z trzciny, aby poddasze mogło służyć funkcjom mieszkalnym, strzechę wykonać należy w systemie zamkniętym. Polega on na gipsowaniu, tudzież deskowaniu dachu strzechowego od wewnątrz. Zamknięty system strzechy zapewnia lepszą szczelność dachu, jest bezpieczniejszy i bardziej funkcjonalny.

Mocny strzechowy dach umożliwiający adaptację poddasza dla celów mieszkalnych, otwiera nieograniczone wręcz perspektywy na aranżację wnętrza. Niejednolita konstrukcja połaci dachowych i niestandardowa wysokość ścian sprawiają, że poddasze jest prawdziwym rajem dla kreatywnego architekta, jak i amatora. Skosy, wyjątkowe oświetlenie oraz często widoczne krokwie tworzą niepowtarzalny klimat i pozwalają osiągać efekty estetyczne, niemożliwe do osiągnięcia w standardowym pomieszczeniu.

Należy przy tym zaznaczyć, że możliwości aranżacyjne, jakie daje poddasze nie oznaczają, że jego urządzenie jest łatwe. Często okazuje się, że umeblowanie strychu to nie lada wyzwanie nawet dla profesjonalisty.

Planując aranżację poddasza należy dokładnie przemyśleć sprawę i ustalić koncepcję, biorąc pod uwagę zarówno estetykę wystroju, jak i jego praktyczność. Każdy konkretny projekt zależeć będzie od indywidualnych potrzeb, życzeń i oczywiście cech charakterystycznych danego poddasza. Niemniej, da się ustalić pewne ogólne zasady aranżacji strychu.

Oświetleniekrycie dachów trzciną, strzecha cena, dachy z trzciny, dachy z wióra osikowego, dachy ze słomy

Światło naturalne na poddaszu, delikatnie różni się od tego w standardowych pomieszczeniach. Zależnie od rodzaju zastosowanych okien będzie ono wpadało na strych z różną intensywnością. Jeśli nasz dach wyposażony jest w okna połaciowe, poddasze zostanie oświetlone stosunkowo równomiernie, naturalnie – w pobliżu okna najsilniej. Jeśli natomiast mamy do czynienia z lukarnami – strych może być słabo oświetlony w częściach oddalonych od okien. Warto więc, biorąc pod uwagę powyższe, uwzględnić w planie zagospodarowania poddasza ustawienie stołu, biurka, czy fotela, na którym popołudniami będziemy czytać książkę, w niewielkiej odległości od okna. Pozwoli to nie tylko korzystać ze słońca, ale także zapewni przyjemne wrażenie przestrzeni.

Skosykrycie dachów trzciną, strzecha cena, dachy z trzciny, dachy z wióra osikowego, dachy ze słomy

Skośne ściany, stanowiące o niezwykłości strychu, często stanowią też o problematyczności w jego aranżacji. Wykluczają bowiem wszelkie wysokie meble, a to właśnie one dostarczają najwięcej miejsca użytkowego. A jednak skosy idealnie nadają się jako bardzo przytulna lokalizacja łóżka, tudzież kanapy, czy toaletki. Przy ich ustawianiu, pamiętać jednak należy o takim rozmieszczeniu, które pozwoli zminimalizować ryzyko uderzenia o skos.

Dekoracjekrycie dachów trzciną, strzecha cena, dachy z trzciny, dachy z wióra osikowego, dachy ze słomy

Strych ma tę właściwość, że sam w sobie jest dosyć dekoracyjny, elementy ozdobne nie są więc potrzebne w dużej ilości, szczególnie kiedy posiadamy widoczne krokwie. Znakomitym rozwiązaniem jest przemyślane dobranie oświetlenia sztucznego – tak aby poza funkcją praktyczną pełniło ono rolę zdobniczą. Zasadnicze przy tym wydaje się by lampy były nie tylko piękne, ale też dopasowane do reszty pomieszczenia.

Tags: , , , ,

Top