Dach z wióra osikowego dla domu w każdym stylu

Budownictwo jednorodzinne, podobnie jak każda inna branża, podlega trendom. Dotyczą one głównie formy budynku i użytych materiałów budowlanych. Choć wydawać by się mogło, że naturalny surowiec – wiór osikowy, nadaje się wyłącznie do budowy dachów domów w stylu tradycyjnym, nawiązującym do polskiej wsi XIX wieku, jest to wyłącznie stereotyp. W rzeczywistości wiór osikowy sprawdza się świetnie na różnorodnych obiektach, zarówno tych odzwierciedlających dziedzictwo kulturowe, jak i tych całkiem nowoczesnych.

Nowocześnie

Współgrający z naturą, dopasowany do krajobrazu, ekologiczny, funkcjonalny, energooszczędny – to właśnie cechy nowoczesnego domu. Jak można łatwo zauważyć, w niewielkikrycie dachów trzciną, strzecha cena, dachy z trzciny, dachy z wióra osikowego, dachy ze słomyej mierze odnoszą się one stricte do estetyki budynku. Na pierwszy plan wysuwają się raczej własności praktyczne. Jeśli wziąć jednak pod uwagę wygląd – najłatwiej określić go słowem „inny”. Dom na miarę XXI wieku wyróżnia się z tłumu jednostajnych, standardowych mieszkań Polaków. Innowacyjny budynek zaskakuje i przyciąga uwagę. Ma zwykle prostą formę, wykonany w idei minimalizmu – stroni od elementów zdobniczych.

Jeśli chodzi o dach – ten z wióra osikowego w nowoczesną koncepcję wpisuje się idealnie, jest ekologiczny i naturalny, dzięki czemu fenomenalnie komponuje się z otoczeniem. Stanowi też elegancką ozdobę powściągliwej geometrycznej bryły.

Tradycyjnie

                Termin tradycyjnie nie zawsze oznacza to samo. Biorąc pod uwagę odmienne tradycje różnych regionów Polski, okaże się, że ich dawna architektura ma wspólny mianownik, ale ma też istotne rozbieżności.

krycie dachów trzciną, strzecha cena, dachy z trzciny, dachy z wióra osikowego, dachy ze słomyDomy wznoszone niegdyś na Suwalszczyźnie były na ogół drewniane. Dachy tych domów wykonywano z blachy, strzechy lub właśnie wióra osikowego. W krajobrazie Mazur natomiast królowała niegdyś czerwono – pomarańczowa dachówka ceramiczna. W tradycyjnym budownictwie Podhala najpopularniejsze były dachy z gonta i wióra lub dranicy. Śląsk również obfitował w dachy z gonta, ponadto – ze słomy. Na Pomorzu z kolei dachy poszywano szeroką gamą surowców: słomą, trzciną, gontem, wiórem, wrzosem, dranicami, a nieco później dachówką.

Nietrudno zauważyć, że większość tradycyjnych dachów w Polsce miała sporo wspólnego z naturą. Jest to oczywiście wynikiem szerokiej dostępności naturalnych surowców dekarskich. Choć w różnych częściach naszego kraju dachy budynków mieszkalnych wyglądały nieco odmiennie, to najczęściej były one strome, dwuspadowe. Istotniejsze różnice dotyczą raczej formy budynku i jego konstrukcji, niżeli dachu. Tak więc śmiało możemy twierdzić, iż pokrycie dachu wiórem osikowym w każdym zakątku Polski może być nawiązaniem do tradycyjnego budownictwa regionalnego.

Nietypowo

Asymetryczny, owalny, spiczasty, nieregularny – każdy dach o kącie nachylenia powyżej 30 stopni, może zostać pokryty wiórem osikowym. Mimo, że wiór kojarzy się z obyczajowością, to, jak krycie dachów trzciną, strzecha cena, dachy z trzciny, dachy z wióra osikowego, dachy ze słomyprezentuje się na ekstrawaganckich budynkach zaskakuje nawet najbardziej doświadczonych projektantów.

Tags: , , , ,

Top