Dachy ze słomy
Strzecha to nie tylko dachy z trzciny, o których na łamach niniejszej strony internetowej powiedziano już wiele. Strzecha to także dachy ze słomy- obecnie nieco zapomniane, dawniej bardzo powszechne.
Do budowy dachów strzechowych używana była i jest nadal słoma żytnia. Żyto to gatunek zbóż z rodziny wiechlinowatych (traw). Żyto pochodzi z Azji i liczy około 10 gatunków. Jest trawą o długich źdźbłach (ok. 1,5m. w naszym kraju) i 4-kanciastych kłosach. Najpowszechniejszym gatunkiem jest żyto zwyczajne, które oprócz zastosowania w strzecharstwie, używane jest do wyrobu pasz dla bydła i trzody chlewnej oraz produkcji mąki i alkoholu etylowego.
Słoma żytnia jest surowcem dekarskim o świetnych właściwościach termoizolacyjnych. Przy obecnych, zaawansowanych technologiach jest też szczelna i odporna na ogień. Słomiane dachy charakteryzują się jednak znacznie niższą trwałością, niżeli dachy z trzciny, które w dobrym stanie potrafią przetrwać nawet 100 lat!
Podobnie jak trzcinowe poszycie, tak i słomiana strzecha powinna być układana na stromym dachu (przynajmniej 45 stopni), co zapobiega wsiąkaniu wody i przedłuża żywotność strzechy. Współcześnie odchodzi się stanowczo od strzechy słomianej na rzecz wspomnianego już trzcinowego poszycia, bowiem jego wygląd zewnętrzny różni się nieznacznie, natomiast wytrzymałość bardzo istotnie.