Krycie dachów trzciną – właściwości

Strzecharstwo jest jednym z najstarszych fachów budowlanych. Już przed tysiącami lat do krycia dachów wykorzystywano słomę, trzcinę i wrzos. A to dlatego, że materiały te były i w dalszym ciągu są w przyrodzie bardzo powszechne. Z czasem jednak naturalne pokrycia dachowe zaczęły być zastępowane nowoczesnymi wyrobami dekarskimi. Współcześnie w Polsce tendencja powrotu do tradycyjnych dachów ze strzechy powolutku przybiera na sile. Na zachodzie Europy (m.in.: Niemcy, Anglia, Belgia, Holandia) natomiast ponowny rozkwit popularności tego rozwiązania nastąpił już we wczesnych latach 70-tych XX wieku.

Obecnie podstawowym materiałem eksploatowanym do budowy dachów z trzciny w naszym kraju jest trzcina pospolita- typowa roślina bagienna i nadwodna. Trzcina to gatunek o szerokim zakresie tolerancji ekologicznej, może ona rosnąć nawet na suchym lądzie i w wodach silnie zanieczyszczonych. Jest bardzo żywotna i rozrasta się niezwykle szybko. Długie i proste łodygi trzciny pospolitej, zwane źdźbłami, w przekroju są okrągłe, a ich wnętrze jest puste. Za sprawą swej specyficznej budowy łodygi trzciny dają się łatwo układać w równoległe niekrzyżujące się wiązki, a zamknięte w źdźbłach przestrzenie stanowią doskonałą izolację cieplną. Ścianki zawierają dość dużą ilość krzemionki i celulozy co powoduje, że są hydrofobowe czyli słabo nasiąkają wodą. (H. Leniec, Krycie słomą i trzciną, Białystok, s. 10).Wytrzymałość trzcinowej strzechy to od 50 aż do 100 lat. Dla przedłużenia trwałości, podwyższenia wodoszczelności, a także w celu zapewnienia ochrony przed ogniem, pleśnią i grzybami trzcinowa strzecha poddawana jest impregnacji.

Pokrycie dachu trzciną o grubości około 35 cm odgrywa rolę naturalnego termoizolatora: latem utrzymuje w pomieszczeniu przyjemny chłód, zimą zaś zapobiega wychłodzeniu. Dach ze strzechy ma także właściwości dźwiękochłonne. Pominąć nie można też, w dobie szczególnego nacisku na ochronę środowiska naturalnego, ekologiczności trzcinowych dachów.

Niemniej ważne są spektakularne efekty wizualne, jakich dostarcza dach kryty trzciną. Strzecha idealnie komponuje się z krajobrazem i jest jedynym materiałem, który umożliwia uzyskanie obłych kształtów, przy czym połać wygląda jak dywan. Dzięki swej plastyczności trzcina pozwala na niesztampowe rozwiązania dekarskie. Najefektowniej prezentuje się na budynkach o nachyleniu połaci dachu 45°- 52°. Olśniewającym urozmaiceniem dachu z trzciny są okna wkomponowane w połać dachową. Mogą to być tradycyjne kwadratowe, czy prostokątne lufciki, ale też oryginalne półokrągłe okienka urzekające bajkowym wręcz urokiem.

Należy jednak pamiętać, iż strzecha jest ciężka- metr kwadratowy waży średnio od 50 do 75 kg. Jeśli chcemy się wiec pokusić na dach z trzciny musimy zadbać o odpowiednią wytrzymałość konstrukcji dachowej. W Polsce większość konstrukcji dachowych jest obliczana pod obciążenie dachówką, co jest odpowiednim przelicznikiem również dla strzechy.

Tags: , , , ,

Top