Konserwacja dachu z trzciny: naprawa strzechy, renowacja dachu z trzciny, impregnacja strzechy trzcinowej

Trzcina to optymalny surowiec na pokrycia dachowe. Strzecha trzcinowa jest bardzo trwała, a jej konserwacja (rozumiana jako: naprawa strzechy, renowacja strzechy oraz impregnacja strzechy trzcinowej) niewymagająca. Pielęgnacja dachu z trzciny ogranicza się generalnie do corocznych przeglądów, uzupełnienia ewentualnych braków materiału, czy dociągnięcia poluzowanych elementów. Co kilkanaście lat można też ubić powierzchnię dachu w celu jej wyrównania, co przedłuży świeżość trzcinowej strzechy.

Warto również zadbać o impregnację trzcinowego pokrycia. Na rynku dostępnych jest wiele różnych środków impregnujących, które równolegle zabezpieczają strzechę przed gniciem, porastaniem mchami i glonami oraz stanowią ochronę przeciwpożarową. Najintensywniej porasta nalotem strzecha od strony północnej, gdzie narażona jest na wilgoć i brak słońca. Oprócz zacienionych fragmentów trzcinowego dachu szczególnej uwagi wymagają wgłębienia, kalenice, parapety, a także opierzenia kominów. Te części strzechy są najbardziej podatne na szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych.

By cieszyć się niepowtarzalnym, pięknym dachem z trzciny przez długie lata nie potrzeba wiele wysiłku. Zaawansowane preparaty zabezpieczające i przedłużające trwałość strzechy okazują się wysoce skutecznym i najczęściej wystarczającym sposobem konserwacji.

Tags: , , , ,

Top