Dachy z trzciny: rodzaje wykończenia kalenic
Kalenice (najwyższa część dachu utworzona na przecięciu połaci dachowych) dachów z trzciny mogą być tworzone z różnych materiałów. Najpopularniejsze ich rodzaje to:
-Kalenica wrzosowa: to obecnie najpowszechniejszy typ kalenic w naszym kraju. Idea wykończenia kalenicy wrzosem dotarła do nas z Niemiec. Wrzos okazał się rozwiązaniem praktyczniejszym od dotychczas popularnej słomy, szczególnie ze względu na lepszą wytrzymałość. Kalenice wrzosowe wymagają renowacji co około 7 lat. Dla przedłużenia żywotności kalenicy wrzosowej zamontować można na niej metalową siatkę.
-Kalenica trzcinowa: może być wykańczana w różny sposób: gładka, spiczasta, z drewnianymi kozłami lub gąsiorami. Trwałość trzcinowych kalenic sięga średnio 25 lat.
-Kalenica słomiana: podobnie jak poprzedniczka, wykańczana jest w różnorodny sposób, najczęściej kozłami. Kalenicę słomianą wykonuje się ze słomy żytniej (niejednokrotnie z dodatkiem wodorostów morskich). Odznacza się ona dość krótką żywotnością (mniej więcej 5 lat), aczkolwiek zapewnia świetną cyrkulację powietrza.
-Kalenica blaszana: generalnie wykonywana z blachy miedzianej, czasami tytanowej. Kalenica blaszana może być półokrągła lub spiczasta. Szeroka gama dostępnych kolorów pozwala optymalnie dopasować blaszaną kalenicę do reszty budynku. Ponadto, tlenki uwalniane przez miedzianą kalenicę zapobiegają porastaniu strzechy mchem i glonami, hamują rozwój grzybów.
-Kalenica darniowo – trawiasta: szczególnie popularna w niektórych regionach Niemiec. W Polsce stosowana jest rzadko, ze względu na wagę – spora ilość ziemi i trawy znacznie obciąża strzechę.
-Kalenica angielska – rich (bogata): odznacza się najbardziej ozdobnym wyglądem, spośród wszystkich rodzajów kalenic. Wykonywana jest ze słomy/ trzciny specjalnie przycinanej i przeplatanej leszczyną lub wikliną w przeróżne, artystyczne wzory. Jak wskazuje nazwa – ta koncepcja wykończenia kalenicy narodziła się w Wielkiej Brytanii.
-Kalenica ceramiczna: jest trwała i bezpieczna, podnosi żywotność dachów z trzciny.