Dachy z wióra osikowego, ich zalety i wady
Dachy z wióra osikowego, podobnie jak dachy z trzciny są pokryciem naturalnym, a więc i ekologicznym. Ogromną popularnością cieszyły się dachy z wióra osikowego na terenie Litwy, Prus i Suwalszczyzny w okresie powojennym. Dzisiaj ich reprezentacyjność na nowo podbija serca osób wymagających i nowatorskich.
Wióry osikowe to miniaturowe deseczki (długość ok. 35- 40 cm, szerokość ok. 10 cm, grubość ok. 5 mm.)strugane z drewna osikowego. Są one najpopularniejszym z wiórowych okryć dachowych. Wynika to z faktu, iż drewno osikowe: słabo nasiąka wodą, ma specyficzny zapach, który odstrasza szkodniki, a także jest bardzo trwałe (pod warunkiem, że deska ścinana jest wzdłuż włókien drewna) i odporne na grzyby oraz pleśń, dzięki wysokiemu PH. Nietypową zaletą dachów z wióra osikowego jest ich doskonała szczelność, przy jednoczesnej paroprzepuszczalności. W odróżnieniu od strzechy trzcinowej wióry osikowe mają niewielką masę, co za tym idzie konstrukcja dachu nie jest mocno obciążona, a ryzyko jej nadwyrężenia spada do minimum (1m²≈14 kg). Trwałość pokrycia z wióra osikowego sięga czterdziestu lat i jest zależna od konstrukcji dachu- im bardziej stromy, tym bardziej żywotny. Istotną zaletą wiórowych dachów jest też ich stosunkowo niewygórowana cena. Co więcej, pokrycie z wióra osikowego zapewnia ochronę przed upałem w lecie, a także tłumi hałas.
Mimo niekwestionowanych zalet, dachy z wióra osikowego posiadają też swoje defekty. Po pierwsze są wymagające na etapie budowy: bardzo czaso- i pracochłonne. Po drugie wiórowy dach wymaga stałej uwagi przez okres użytkowania, aby na bieżąco usuwać ubytki i uszkodzenia. Stąpania po wiórowym pokryciu należy unikać. W miarę możliwości trzeba jednak usuwać z niego opadłe liście. Gdy dach jest suchy potrzebna jest impregnacja dachu preparatem ognioochronnym, a nieco później środkiem przeciw grzybom. Również naprawa uszkodzonego fragmentu dachu z wióra osikowego jest kłopotliwa, wiąże się bowiem z koniecznością usunięcia istotnej części wokół uszkodzenia, a nieraz, na starych dachach może być niemożliwa do wykonania.
Słabe punkty wiórowej technologii rekompensuje jednak niepowtarzalny, finezyjny wygląd osikowego dachu. Walorów estetycznych dobrze wykonanego dachu z wióra osikowego nie da się przecenić. Nic zatem dziwnego, że materiał ten znajduje swoich klientów zdobiąc domy i altany, a nieraz karczmy, pensjonaty, czy hotele.