Dachy z trzciny: zalety i wady rozwiązania

Każda koncepcja ma swoje plusy i minusy. Również dachy z trzciny nie są wolne od wad. Artykuł ten to spojrzenie obiektywnym okiem na atuty i deficyty niniejszego rozwiązania.

Podstawową zaletą dachu wykonanego z trzciny jest jego ekologiczność. Trzcina to naturalny surowiec dekarski, nieszkodliwy środowisku naturalnemu. W dobie silnego nacisku na ochronę środowiska niniejsza właściwość nabiera na znaczeniu.

Kolejna zaleta trzcinowego dachu to trwałość i szczelność. Choć pozornie może wydać się wprost odwrotnie, strzecha nie tylko odporna jest na opady atmosferyczne, ale także wiatr i zmienne temperatury. Należycie wykonane poszycie z trzciny jest w stanie przetrwać w dobrym stanie nawet 100 lat.

Następny mocny punkt strzechy to bezpieczeństwo, odporność na ogień. Również ta kwestia na pierwszy rzut oka wydaje się wręcz absurdalna, aczkolwiek to prawda- trzcinowe poszycie nie podwyższa ryzyka pożaru i nie sprzyja szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia. Mocno zbita strzecha nie może ulec szybkiemu spaleniu z racji braku tlenu niezbędnego do przeniesienia ognia w głębsze warstwy dachu. W konsekwencji ogień nie trawi dachu, a wyłącznie opala go powierzchownie.

Dach z trzciny jest też świetnym termoizolatorem- pozwala na zachowanie w pomieszczeniu przyjemnego chłodu latem i ciepła zimą. Ponadto strzecha posiada właściwości dźwiękochłonne- tłumi odgłosy deszczu, gradu itp.

Z wyglądem zewnętrznym trzcinowego dachu także łączy się szereg zalet. Po pierwsze prezentuje się on wyśmienicie w każdym miejscu i optymalnie komponuje się z krajobrazem. Co więcej- trzcina to materiał umożliwiający perfekcyjne wykonanie obłych kształtów oraz tworzenie niesztampowych zdobień (wzorów, cyfr, liter etc.). Mało tego, dach ze strzechy jest mało wymagający w pielęgnacji, nietrudny w naprawie i bardzo prestiżowy.

Co do wad dachu z trzciny, zasadniczą jest ciężar- metr kwadratowy poszycia waży średnio od 50 do 75 kg. Strzechowy dach jest też czasochłonny i pracochłonny w budowie oraz wymaga impregnacji.

Tags: , , , ,

Top