Dachy z trzciny – najnowszy trend, czy powrót do tradycji?
Strzecha to jedno z najstarszych, a równolegle bardzo nowoczesne rozwiązanie. Po latach świetności niepraktycznej smoły i papy oraz niebezpiecznego eternitu, strzecharstwo niejako powróciło do tradycji, aczkolwiek w nieco zmienionej odsłonie. Technologia krycia trzciną zrobiła ogromny krok naprzód oferując użytkownikom trwałość, szczelność, bajeczne efekty wizualne oraz szereg innych właściwości, które niegdyś nie były synonimem strzechy.
Na szczególną uwagę, w obliczu wzmożonej troski o środowisko naturalne, zasługuje fakt, iż trzcinowy dach jest ekologiczny w pełnym tego słowa znaczeniu. Co równie ważne- jest też bezpieczny dla zdrowia ludzkiego.
Wschodząca obecnie w Polsce moda na niesztampowość i kreatywne rozwiązania architektoniczne również sprzyja popularyzacji trzcinowych dachów. Coraz częściej właściciele hoteli, karczm, czy po prostu pięknych domów, pragną się wyróżniać. Już sam fakt, iż pokrycie dachowe wykonane jest z trzciny świadczy o nietuzinkowości. Jednak to nie wszystko. Korzystając z wyśmienitej plastyczności strzechy można puścić wodze fantazji. Trzcina daje bowiem perspektywę utworzenia na dachu dowolnego wzoru. Pokryty strzechą budynek może więc mieć wyrzeźbiony na połaci napis, numer, falbanę i każdy inny detal, zależnie od upodobań. Takich możliwości nie daje żaden inny surowiec dekarski.
Strzechowy renesans niesie wielopłaszczyznowe korzyści, zaczynając na środowisku naturalnym, przez użytkowników trzcinowych dachów, na strzecharzach kończąc. Dach ze strzechy nie kojarzy się już z wsią. Wręcz przeciwnie- jest symbolem prestiżu, który budzi zainteresowanie nawet najbardziej zagorzałych fanów syntetyków.