Dachy z trzciny a niebezpieczeństwo pożaru
Czy krycie dachów trzciną stwarza ryzyko pożaru? Oto główna wątpliwość osób zainteresowanych naturalnym pokryciem dachowym. Odpowiedź brzmi: nie. Dobrze położony strzechowy dach z trzciny jest materiałem trudno zapalnym.
Trzcina podczas wzrostu w kłączach gromadzi substancje ognioodporne: głównie krzemionki w dolnej części łodygi. Sposób instalacji trzciny na dachu wykorzystuje te walory, gdyż jedynie dolne końce trzciny stanowią zewnętrzną powierzchnię dachu.
Dodatkowym zabezpieczeniem przeciwpożarowym jest zastosowanie do montażu wiązek trzciny drutu chromoniklowego. Nie tylko zapewnia on solidne mocowanie strzechy, ale jest też żaroodporny, dzięki czemu w razie pożaru trzcina nie luzuje się, a tym samym nie może ulec szybkiemu spaleniu z racji braku tlenu niezbędnego do przeniesienia ognia w głębsze warstwy dachu. W konsekwencji ogień nie trawi dachu, a opala go powierzchownie.
Prócz tego dachy z trzciny poddaje się impregnacji. Środek zabezpieczający dach jest odporny na wypłukiwanie przez deszcz, czy śnieg. Impregnacja chroni ponadto trzcinę przez starzeniem i porostami z mchu.
Dla całkowitej pewności, że nasza strzecha jest optymalnie bezpieczna możemy zabezpieczyć też konstrukcję dachu. W tym celu stosuje się ognioodporne płyty gipsowo- kartonowe montowane na krowie, bądź specjalne maty. Takie rozwiązania systemowe tworzą czasową zaporę dla ognia, a ich stosowanie jest powszechne na hotelach i pensjonatach.
Środków profilaktycznych, chroniących strzechę przed pożarem jest kilka. Mogą one być stosowane zamienne. Nic też nie stoi na przeszkodzie wyposażenia strzechy we wszystkie warianty zabezpieczeń przeciwpożarowych, dzięki którym trzcina nie ustąpi nawet na krok pod względem bezpieczeństwa konwencjonalnym materiałom dekarskim.